niedziela, 18 marca 2012

Cavalier King Charles Spaniel

Szybkość uczenia się;
Linienie;
Pies stróżujący;
Pies obronny;
Popularność;
Wielkość;
Agility;
Dobry z dziećmi;Cavalier King Charles Spaniel to mały pies należący do Spanieli, lecz jest on psem do towarzystwa. W 16-stym wieku, Cavaliery były już używane jako psy do towarzystwa w Francuskiej i Angielskiej arystokracji.
Są cztery dostępne umaszczenia u Cavalier King Charles Spanieli; blenheim, tri-colour, ruby i czarny podpalany. Sierść Cavaliera powinna być średniej długości i jedwabista - sierść powinna być najdłuższa i 'pierzasta' na uszach, łapach oraz ogonie.
Cavaliera powinno czesać się ok. 4-5 razy w tygodniu, i kąpać raz na półtora tygodnia.

Od lewej; czarny podpalany, blenheim, ruby, tri-colour.
Ludzie często mylą sobie Cavalier King Charles Spaniele i King Charles Spaniele (prawidłowo nazywane English Toy Spaniel) - największą różnicą między tymi dwoma jest rozmiar; Cavaliery ważą między 5 i 8kg, a King Charlesy między 4 i 5kg, oprócz tego; Cavalier ma dłuższy pysk od Kinga, i uszy Cavaliera są umieszczone wyżej niż King Charlesa.

Cavalierki są aktywne, chętne do zabawy i chcą zadowolić swojego właściciela. Psy tej rasy nadają się dla rodzin z dziećmi i innymi psami, ale też mogą być podopiecznymi osób starszych. Cavisie są bardzo odważnymi psami, i nie boją się socjalizować nawet z psami o wiele większymi od nich. Psy tej rasy szybko przyzwyczajają się do każdego miejsca zamieszkania, dla tego mogą mieszkać w mieszkaniu w bloku jak i w domku z ogrodem. Choć są psami aktywnymi, lubią też leniuchować na kanapie lub na kolanach właściciela.
Cavaliery mają silny instynkt myśliwski, więc są zagrożeniem dla ptaków i małych zwierząt (np. gryzoni), lecz są przypadki w których Caviś wspaniale dogaduje się z zwierzakiem typu chomik czy myszoskoczek.


Dorosły Cavalier, powinien mierzyć ok. 30-33cm i ważyć między 5-8kg.
Dobrze zadbany i zdrowy Cavalier może dożyć ok. 10-14 lat.

7-mio miesięczny Cavalier, maści czarnej podpalanej

7-mio miesięczny Cavalier maści czarnej podpalanej

3-letnia suczka Cavalierka, maści blenheim

10-cio tygodniowe szczenie Cavaliera maści ruby

10-cio tygodniowe szczenie rasy Cavalier King Charles Spaniel, maści ruby

1 komentarz:

  1. Super post! Naprawdę podziwiam! Ogólnie to zarombisty blog! Tylko z jednym się nie zgodzę- CKCS powinien mieć 8/11 kwadracików- uczenie się.

    To tyle pozdro :p

    OdpowiedzUsuń