piątek, 16 marca 2012

Yorkshire Terrier

Szybkość uczenia się;
Linienie;
Pies stróżujący;
Pies obronny;
Popularność;
Wielkość;
Agility;
Dobry z dziećmi;Yorkshire Terrier to mały pies należący do grupy terrierów. W 19-stym wieku były one używane do łapania szczurów i myszy. Teraz najczęściej widuje się je na wystawach i jako psy do towarzystwa, w modnych psich ubrankach i zaczesanych włoskach.

Dorosły Yorkshire Terrier powinien mieć sierść błyszczącą, prostą i jedwabistą. Szczenięta rodzą się maści czarnej podpalanej (czarny z dodatkami brązu) - niektóre zostają maści czarnej podpalanej a inne siwieją. Umaszczenie Yorka może zmienić się do trzeciego roku życia.
Ogólnie, wiele właścicieli psów chodzi co kilka miesięcy do groomera (fryzjera dla psów) na podcięcie sierści, ale niektóre osoby które jeżdżą na wystaw, zapuszczają swoim Yorkom włosy do ziemi.
Yorki nie mają sierści takiej jak większość innych psów lecz sierść podobną strukturą do ludzkiego włosa, co oznacza że jest psem dobrym dla alergików.
Jego włosy nie wypadają tak jak innym psom; nie jest tak łatwo znaleźć włosa z Yorka na kanapie czy dywanie - najwięcej wypada mu po kąpieli lub czesaniu.

Pielęgnacja Yorka to duża odpowiedzialność.
Jeżeli jeździmy z nim do groomera, wystarczy że będziemy czesać go co 2-3 dni i kąpać raz w tygodniu. Jeśli jednak nasz York ma włosy do ziemi, musimy czesać go kilka razy dziennie aby nie był pokołtuniony i kąpać dwa razy w tygodniu.

Yorkshire Terriery, choć są małe, są bardzo aktywne i uwielbiają spacery. Wiele osób pisze że Yorki to kanapowce co wcale nie jest prawdą, one potrzebują dziennych długich spacerów po co najmniej 1 godzinę dziennie! Mój potrafi chodzić 3-4 godziny lub nawet więcej dziennie i wcale nie jest zmęczony, ani nie chce wracać do domu. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i będą za nim chodzić wszędzie. Są bardzo czujnymi psami i będą ostrzegać przed intruzami - są dobrymi stróżami ale nie nadają się na psy obronne.
Nie są one zalecane dla dzieci bo mogą trochę podgryzać, ale to już zależy na jakiego osobnika trafimy bo niektóre są wspaniałe w stosunku do dzieci i nie zrobią im żadnej krzywdy. Oprócz tego że mogą podgryzać to oczywiście są takie malutkie że trzeba uważać aby dziecko ich nie wdepnęło bo to może się skończyć nieszczęściem typu złamanej kończyny.
Yorki ogólnie są łatwe w tresurze ale są bardzo uparte, więc do tresury takiego psiaka trzeba mieć trochę cierpliwości.

Dorosłe pieski rasy Yorkshire Terrier powinny ważyć między 1,4-3,2kg i mieć ok. 20-26cm wysokości w kłębie.
Zdrowe i zadbane Yorki żyją ok. 12-17 lat. Lecz takie które ważą poniżej 1,4kg, te ogłaszane/uważane za 'miniaturki' często żyją dużo krócej (ok. 3-7 lat).
Szczeniaczek rasy Yorkshire Terrier.

Sześciomiesięczna suczka rasy Yorkshire Terrier.

3-letnia, wystawowa suczka rasy Yorkshire Terrier.

2 komentarze:

 1. Bardzo ladny i ciekawey blog, bede wchodzic czesciej!

  Propozycje nowych postów;
  - Cavalier King Charles Spaniel,
  - Rottweler,
  - Szpic Miniaturowy (Pomeranian),
  - Jack Russell Terrier,
  - Owczarek Niemiecki,
  - Cocker Spaniel Angielski,
  - Bichon Frise,
  - cos o ubieraniu psów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kacper27504 - dziękuję za komentarz i propozycje, na pewno za niedługo zobaczysz te posty. ;)

   Usuń