czwartek, 23 lutego 2012

Typy psów

Są cztery typy psów; kundelek, mieszaniec, pies w typie rasy i pies rasowy. Wiele osób myli sobie kundle i mieszańce oraz psy w typie rasy i psy rasowe - a przecież są wielkie różnice pomiędzy tymi czterema typami psów.


Kundelek - tak jest nazywany pies który ma w sobie wiele różnych ras, jest on psem który ma w sobie więcej niż dwie rasy psów i jest potomkiem dwóch mieszańców, dwóch kundelków, kundelka i mieszańca, kundelka i psa rasowego/w typie rasy, mieszańca i psa rasowego/psa w typie rasy.

Mieszaniec - pies który jest mieszanką dwóch ras, czyli jeden z rodziców jest np. Owczarkiem Niemieckim a drugi Siberian Husky. Jest on potomkiem dwóch psów rasowych lub dwóch psów w typie rasy.

Pies w typie rasy - pies który wygląda całkiem jak pies jakiejś rasy, zachowuję się całkiem jak pies tej rasy ale nie jest w pełni rasowy ponieważ nie posiada rodowodu, czyli dowodu na to że jest zupełnie czystej krwi. Często psy w typie rasy pochodzą z pseudo-hodowli.

Pies rasowy - jest psem który ma rodowód, czyli dowód na to że jest w pełni rasowy. Pochodzą one z zarejestrowanych hodowli.

Wyprawka dla psa

Wiele nowych właścicieli psów popełnia błąd iż kupują psa, a dopiero po jego zakupie wyprawkę dla niego co nie jest zalecane.


POTRZEBNE:
Dwie lub trzy miski - w jednej misce pies musi mieć cały czas wodę, w drugiej suchą karmę a trzecia jest opcjonalna ale przydaje się gdy dajemy psu mokrą karmę z puszki lub posiłek przygotowany dla niego np. kurczak.
Legowisko - podobnie do ludzi, psy potrzebują własnych łóżek. Wielkość wymaganego dla naszego czworonożnego przyjaciela zależy od rasy i wielkości do jakiej nasz pies wyrośnie.
Zabawki - na początek polecam kupić co najmniej trzy zabawki, ale po jakimś czasie będzie potrzeba aby kupić więcej bo te co pies już ma mu się znudzą i będzie gryzł wszystko co popadnie.
Smycz - jest bardzo duży wybór smyczy w sklepach zoologicznych, ale nie polecam na początek smyczy skórzanych. Na początek może być jakaś tania smycz, bo nasz pies i tak z niej wyrośnie, a później można zainwestować w lepszą i droższą.
Obroża - na początek najlepiej kupić obrożę w której można przestawiać wielkość, iż szczeniak ciągle rośnie więc pierwsza obroża starczy mu na najwyżej kilka miesięcy. Gdy pies całkiem urośnie, możesz wtedy zaopatrzyć się w inne.
Karma - nasz pies musi mieć karmę od pierwszej minuty w nowym domu! Więc zanim wyjedziemy po naszego nowego czworonoga, pamiętajmy o nasypaniu psu karmy do miski.
Szczotki - wszystkie psy wymagają czesania - jedne mniej, drugie więcej - ale wszystkie psy muszą być czesane. Nie zalecane jest używanie szczotek do włosów dla ludzi.
Ręcznik - tego nie trzeba kupować, można wyciągnąć jakiś z naszej szafy i używać owego ręcznika dla psa. Ręczniczek będzie nam potrzebny do wycierania psa po kąpieli i np. wycierania łap po spacerach gdy pada deszcz i jest błoto na dworze.
Szampon dla psów - to możemy dokupić po przywiezieniu pieska do domu (jeżeli kupujemy szczeniaczka) bo pieski można zacząć kąpać od ok. czwartego miesiąca życia.



OPCJONALNE - ALE PRZYDATNE:
Smycz rozciągana - nie polecam kupować tej smyczy jeżeli nasz pies się ciąga na spacerach, ponieważ na smyczach wyciąganych będzie ciągał się jeszcze bardziej. Polecam smycze rozciągane firmy "Flexi".
Obcinacz do pazurów - tego nie potrzebujemy ponieważ można iść do weterynarza lub groomera aby obciął naszemu psiakowi pazurki. Nie polecam obcinać samemu pazurów psa początkującym właścicielom iż jeżeli obetniemy mu za daleko, będzie go bolało i uszkodzimy mu pazura.
Kaganiec - jeżeli pies jest groźny dla obcych osób lub zwierząt, powinniśmy kupić dla niego kaganiec.
Przysmaki i kliker - bardzo się przydają do nauczania psów różnych rzeczy oraz do wychowywania.
Transporter - czyli taka jakby torba podróżna dla pieska (dla małych psów).

Namowa rodziców

Wiele dzieci, pyta się jak namówić rodziców na psa, a oto kilka porad;

* Powiedz że posiadanie psa uczy odpowiedzialności i porządku.
* Obiecaj że będziesz z nim codziennie wychodzić na spacery, będziesz go kąpać, czesać, bawić się z nim, wymieniać mu wodę i jedzenie w misce itd.
* Zajmuj się jakąś maskotką jakby to był prawdziwy pies żeby, pokazać im że wiesz jak się zajmować pieskiem.
* Na początek powiedz im żeby Ci kupili np. królika, chomika, świnkę morską (zwierzaka łatwiejszego w opiece) i opiekuj się nim jak najlepiej umiesz. Pokaż rodzicom że potrafisz zajmować się dobrze zwierzętami i pies będzie miał z Tobą dobrze. Pies to dużo większy obowiązek niż np. chomik więc jeżeli nie radzisz sobie z małym zwierzątkiem to odpuść sobie chociaż na razie namawianie rodziców na psa.
* Obiecaj im dobre oceny w szkole. Jeżeli jest już mało czasu w szkole, staraj się jak najlepiej i mów im cały czas "Mamo, tato! Czy pod koniec roku szkolnego jak będę miała dobre oceny w szkole kupicie mi pieska?" albo coś podobnego do tego.
* Jeżeli długo siedzisz przed komputerem lub telewizorem, powiedz im że dzięki psu będziesz mniej czasu spędzała przed komputerem/telewizorem i więcej na powietrzu.
* Kupuj książki o psach na oczach rodziców - nauczysz się coś o nich a przy okazji pokażesz rodzicom jak bardzo jesteś zainteresowania psami. Możesz też drukować sobie z internetu informacje o psach ze stron internetowych
* Pomagaj mamie w domu - myj naczynia, odkurzaj, ugotuj obiad, podaj śniadanie do łóżka itd.
* Jeżeli jeden z rodziców już się zgodził, namawiajcie razem tego drugiego!
* Masz rodzeństwo? Możecie razem namawiać rodziców...

PAMIĘTAJ - zanim zaczniesz używać jakiejkolwiek z moich porad, upewnij się że jesteś gotowy na posiadanie psa i na prawdę będziesz się nim zajmować tak jak obiecujesz rodzicom.